
Mens du stabler massevis af papkasser i forskellige standardstørrelser, spiller musikerne til dét du stabler, vælter og genopbygger. På jazzlegepladsen får legen et soundtrack.
Vi har længe været fascinerede af fænomenet synæstesi – den evne nogle mennesker har til at sanse med de andre sansers sprog. Mange musikere har det og for dem kan en tone være orange.

Vi udviklede Jazzlegepladsen til Aarhus Jazz Festival i 2024 ud fra jazzens essens med elementer som standarder, soloer, improvisation og call-and-response.
Det var en fornøjelse at arbejde sammen med festivalen, for da vi foreslog at have musikere, der spillede en musikalsk fortolkning af børnenes leg, var de straks med på idéen.

I jazz går call-and-response går ud på, at musikken bliver en slags samtale mellem to musikere. En musiker spiller en stump musik og en anden musiker spiller noget der "svarer" eller komplementerer det første.

Ud over musikken og de mange papkasser, havde vi bløde, snoede garn-reb og uendelige klistermærker – vi havde i hvert fald flere end man kunne nå at bruge, hvis man brugte alt tiden på at klistre.
De mange forskellige elementer gjorde at musikerne kunne vælge at spille og "svar" på børnenes leg med forskellige objekter, deres handlinger eller bevægelser.

Ud over at det er sjovt, er den vigtigste grund til at have voksne, dygtige musikere med, at det er sjældent at der er nogen, der tager legen så alvorligt at de vælger at lave et soundtrack til den.
Jazzlegepladsen er et meget åbent format. Man kan lege som man vil. Nogle stabler højt. Nogle sætter kun klistermærker på. Nogle gemmer sig eller samler alle snorene.
Vi vil meget gerne lave flere jazzlegepladser!
Send os en mail eller ring på 2674 0242 hvis du også vil. Eller hvis du bare vil høre mere om det.
